/> Albond / islemeteknikleri
ALBOND ALÜMİNYUM KOMPOZİT PANEL İŞLEME REHBERİ

1. KESME

Albond kompozit panel testere ile kolayca kesilebilir. Tavsiye edilen testere, alüminyum kesmek için karpit uçlu olması yeterlidir. Albond ayrıca giyotin makasla da kesilebilir.Ancak giyotinle kesme işleminde kesilen noktada hafif bir eğim olması söz konusudur.Bu açı yaklaşık 1º ile 1,5º arasında olmaktadır.


 


2. DERZ AÇMA VE BÜKME

Makinede açılacak derz boşlukları katlama şekline göre uç seçimi yapılır.


 Açılan derz noktasında polietilen dolgu malzemesi 0.3 mm.olacak şekilde bırakılmalıdır.0.5 mm ve üzerinde bırakılacak polietilen kalınlık tam olarak istenen neticede katlanmaya müsaade etmeyebilir.Aynı şekilde 0.1 mm ve altında bırakılacak polietilen kalınlığında ise alüminyumun kırılmasına sebebiyet verebilecektir.Tamamen polietilen dolgunun kaldırılmasında ise bıçak alüminyum üzerinde çentik etkisi meydana getirecek ve ilk kıvrımda alüminyum bu noktada kırılacaktır.


3. PRES BASKI İLE BÜKME

Albond Kompozit Paneller tek rol pres makinesi ile kolayca şekil verilip bükülebilir.Bükülme açısını;kalıp genişliği,rol çapı ve inme kuvveti belirler.Bükülme açısını ve radiusu çap,presin inme mesafesi ve kalıp genişliği belirler.Kalıbın ağız kısmı pürüzsüz ve belli bir radiusda olması gerekir.

 
4. KÖŞE ÇIKARMA

Panel kenarlarından 25 mm. içeride V şeklinde kanallar açılır. Panel köşeleri atılıp astar boyalı yüzeye doğru bükülerek 25 mm.derinliğinde kaset elde edilir. Panel köşeleri kuvvetlendirmek için alüminyum parçalarla perçinlenerek takviye yapılır.


 5. KATLAMA

Derz açılmış Albond panel pürüzsüz ve düzgün bir çalışma masasında katlanıp şekil verilebilir..Tavsiye edilen çalışma ısısı 20ºC ile 35ºC arasındadır. Katlama operasyonunun 10ºC altında yapılmaması önerilir.Bu sıcaklığın altında katlama yapılması durumunda boyalarda çatlama olmasına olanak verecektir.


 6. TESPİT ETME (BİRLEŞTİRME)

Albond Kompozit Paneller alüminyum profil ya da başka bağlantı noktalarına genellikle ;cıvata-somun,perçin ya da vidalarla bağlanır.Birleşim yerindeki kuvvetler nedeniyle panel üzerinde gerilimler oluşur.Oluşan bu gerilim elastikiyet limitleri içersinde olmalıdır.Delik çapı kompozit panel kenar mesafesinden en az delik çapının iki katı kadar mesafede olmalıdır.Kullanılan bağlantı elemanları korozyona dayanıklı malzemeler olmalıdır.(Alüminyum ,paslanmaz çelik,sert plastik…) Bakır,bronz,pirinç gibi malzemelerden yapılmış bağlantı elemanları korozitif etki yapacağı için kullanılmamalıdır.


 Bağlantı elemanı olarak seçilen perçin,panel basıncına uygun olarak seçilmelidir.Uygun seçilmeyen perçin belli bir rüzgar yüküne maruz kalınca kopacaktır.Bu noktada çekme kuvveti,kesme kuvveti ve termal uzama dikkate alınmalıdır.Perçin bağlantısında delik çapı, perçin çapından +0.2 mm. fazla olmalıdır.


 

7. KASET SİSTEM TEKNİĞİ İLE MONTAJ

Albond Kompozit Paneller aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi kaset haline getirilip montajı yapılabilir.Kaset sisteminin bağlı bulunduğu profil alüminyum ya da çelik malzemeden olabilir.Bu sadece kasetin bağlı olacağı tırnağın geçeceği kısımda olabileceği gibi tek bir parça halinde de olabilir.


 

Su Yalıtımı

Yalıtım ve silikon uygulaması bağlantının yapıldığı yerde yapılır.Sızdırmazlık bu noktada önemlidir.Silikon kompozit panelin hat boyu olacak şekilde hafif bir eğim verilerek uygulanması gerekir.Seçilecek dolgu malzemesi ortam şartlarına dayanıklı,tutunabilme ve yorgunluk dayanım özelliği iyi olmalıdır.Silikon dolgu malzeme diğer dolgu malzemelerine göre yaşlanma ve sıcaklıktan dolayı bozulması çok daha azdır.Polisülfid ve poliüretan dolgu malzemelerin uzun süreli kullanılabilir sıcaklık aralığı -20/+80 ⁰C iken,silikon dolgu malzemenin uzun süreli kullanılabilir sıcaklık aralığı -40/+120 ⁰C’dir.Silikon ve diğer dolgu malzemelerinde dolum sonrası çok az çekme görülür.


 

8. PERFORE İŞLEM

* Delik çapı minimum 4 mm. altında olmamalıdır. Mümkünse 5 mm. ve üstü olmalıdır.

* Delik çapı arasında dolu mesafe en az çap kadar olmalıdır.(10 mm. delik ise delik arası mesafe en az 10 mm. dolu olmalıdır.)

* Kenar başlangıç noktası en az çap kadar dolu geçmelidir.(2 katı ile başlanması daha iyi sonuç verecektir.)

* Eksenel doğrultuda olabileceği gibi ,zig zaglı perfore dayanım açısından daha iyi sonuç verecektir .

* Perfore alan oranı %20-40 aralığında olmalıdır.

 


Top